Kumaş Koltukların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş kanepeler çok çeşitli renk ve dokulara sahip oldukları için popülerdir, ancak diğer yandan kumaşın birleşim yerlerinde toz toplama ve kolayca kirlenme eğilimindedirler. Ter gibi dökülmeleri ve kokuları kolayca emer, bu nedenle kullanırken ve bakımını yaparken dikkatli olunmalıdır. Tozu emmek için elektrikli süpürge kullanın ve kenelerin ve dökülmelerin kalmasını önlemek için her köşeleri dikkatlice süpürün. Bundan sonra, kokuları ve bakterileri gidermek için üzerine bir deodorant sıkın.
En kolay yol, çıkarılabilir bir kapak takmaktır. Kir ve kokuları çıkarmak kolaydır ve temiz tutulabilir.

Suni Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Sentetik liflerden yapılmış kullanışlı bir paspasla tozu temizlemek sorun değil, ancak toz köşelerde birikme eğilimindedir, bu nedenle küçük parçaları çıkarmak için elektrikli süpürge kullanın. Ter vb. Nedenlerle yapışkan ise su ile silip iyice kurulayın.

Deri koltukların bakımı nasıl yapılır?

Suni deride olduğu gibi, tozu temizlemek için kullanışlı bir bez ve elektrikli süpürge kullanın. Veya yumuşak deri bir bezle silin. Su ile deri koltuklarınızı kesinlikle silmeyiniz.

Koltuklarınızı malzemeye göre kolay bakımı

Kanepe malzemesi
Özellik
Bakımı kolay
önemli nokta
Kumaş
Kumaş koltuklarda kir kolayca birikir
Haftada bir kez süpürün
Kokuları kolayca emdiği için deodorant püskürtün
Suni deri
Toz, köşelerde birikme eğilimindedir. Suni derileri su ile silebilirsiniz.
Kullanışlı bir paspas veya elektrikli süpürge ile tozu çekin.
Yapışkansa suyla silin.
Gerçek Deri
Suya duyarlı
Yukarıdaki gibi
Kesinlikle Su ile silmeyin

Kanepeyi silmek isterseniz, temizlik yöntemi malzemeye göre farklılık gösterir. İdeal olarak, 3 ayda bir koltuk yıkama firması çağırıp detaylı bir koltuk temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

Örtüsü değiştirilemeyen koltuk tipi kirlenirse veya koltukta bir koku varsa sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) gibi asit lekeleri ve dökülen yiyecekler alkali karbonat ile temizlenebilir. Kanepenin tamamına eşit miktarda karbonat serpin, mümkünse bir gece bekletin ve tekrar vakumlayın.
Kabartma tozu ile çıkarılamayan lekeler varsa, nötr deterjanı suyla seyreltin ve iyice sıkılmış bir bezle hafifçe silin. Kumaşa zarar verebileceğinden ovalamayın ve hafifçe emdirin. Renk atabileceği için leke çıkarıcı tavsiye edilmez.

Suni Deri Temizleme Mendili

Suni deri hakiki deriden daha zayıf olmasına rağmen su ile silinebilen bir malzemedir. Bozulursa, çıkabilir, bu yüzden temizlerken dikkatli olun.
Kuru bir bezle sildikten sonra, tüm yüzeyi sentetik deri temizleyici veya suyla seyreltilmiş nötr bir deterjanla hafifçe silin. Daha sonra suyla durulama yaparak silin, tekrar kuru bir bezle kurulayın ve iyice kurumasını sağlayın.Üzerinde su lekesi kalır ve o şekilde kurursa suni deride su lekesi kuruduğu gibi kalır.